Klasična muzika

Berlinska filharmonija zbog vrućine ublažila pravila o odevanju

26.06.2026, 08:01

Berlinska filharmonija ublažava pravila o odevanju zbog velike vrućine. Čuveni završni koncert sezone u amfiteatru na otvorenom je u subotu, a očekuju se temperature i do 41 stepen.

Pozornica je uveče, na sreću, u hladu, rekla je portparolka orkestra.

Muškarci nastupaju bez sakoa, ali u obaveznoj crnoj košulji čije rukave mogu da zavrnu. Gornji deo odeće za žene treba da doseže samo do lakta. Iza scene su obezbeđena pića i rashladni paketi.

"Navikli smo da sviramo na otvorenom", rekla je portparolka. Filharmoničari na koncertima na otvorenom obično ne koriste svoje najbolje instrumente, već vrlo dobre rezervne instrumente.

Takođe imaju iskustva sa visokim temperaturama.

Tako su, na primer, prošle godine nastupali na otvorenom u Kavagučiku u Japanu, gde je takođe bilo vruće, ali i veoma vlažno, što je problematičnije za instrumente.

Berlinski koncert je rasprodat — očekuje se oko 22.000 ljudi.

Za dirigentskim pultom je Kiril Petrenko i ima zadatak da ovu pozornicu na otvorenom, kroz dela Otorina Respigija (Ottorino Respighi) i Đuzepea Verdija (Giuseppe), ispuni duhom Italije.

Nastupa tenorska zvezda Jonas Kaufman (Kaufmann).

Posetioci smeju da ponesu litar bezalkoholnog pića u plastičnim flašama ili tetrapaku. Dozvoljeni su i mali kišobrani kao zaštita od sunca. Portparolka filharmonije takođe preporučuje šešir za sunce i sprej protiv komaraca.

Koncert će se prenositi i na televiziji i na radiju.