Kriminal
Lekar priznao da je ubio 12 pacijenata
25.06.2026, 12:49
Nemački lekar priznao je u četvrtak pred Regionalnim sudom u Berlinu da je ubio 12 pacijenata, skoro godinu dana od početka suđenja koje je izazvalo veliku pažnju javnosti.
Četrdesetogodišnji lekar palijativne nege optužen je da je od septembra 2021. do jula 2024. ubio 15 pacijenata — 12 žena i tri muškarca.
Tereti se da je žrtvama, starim između 25 i 87 godina, davao "smrtonosnu mešavinu različitih lekova". Tužioci takođe veruju da je u pojedinim slučajevima podmetao požare da prikrije svoja dela.
Tužilaštvo istražuje desetine drugih sumnjivih slučajeva.
Nakon 54 dana suđenja koje je počelo u julu prošle godine, lekar je u četvrtak u izjavi dugoj 30 minuta priznao 12 ubistava.
"Tek sada sam u stanju da objasnim svoje postupke i prihvatam odgovornost za ono što sam učinio", rekao je sudu. "Izvinjavam se zbog velike patnje koju sam im naneo", rekao je lekar, obraćajući se porodicama žrtava, kao i svojoj porodici i kolegama.
Pre nekoliko nedelja na suđenju su pušteni prisluškivani telefonski razgovori koje je lekar iz zatvora vodio sa suprugom, tokom kojih je priznao ubistva.
U tim razgovorima optuženi govori supruzi da nije počinio ubistvo, već svoje postupke opisuje kao "moralni čin izveden pogrešnim sredstvima", s namerom da pacijente spase "patnje i nemoći".
Na sudu je tvrdio da se nije oglasio zbog "neoborivih dokaza" protiv njega, već zbog preispitivanja savesti kojem se navodno posvetio proteklih meseci.