NATO i Evropa
Evropljani dogovorili nastup prema Rusiji, Trampu uoči samita NATO
25.06.2026, 09:36
Samit G7 je, naizgled, ponovo zbližio Evropljane i Amerikance, odnosno predsednika Donalda Trampa (Trump). Predstojeći samit NATO to može da potvrdi ili negira, a lideri evropskih sila u Berlinu su razgovarali o zajedničkom nastupu.
Na poziv kancelara Fridriha Merca (Friedrich Merz) u Berlin su doputovali francuski predsednik Emanuel Makron (Emmanuel Macron), premijerka Italije Đorđa Meloni (Giorgia Meloni), poljski premijer Donald Tusk, koji je predstavljao istočnoevropske saveznike, i britanski premijer u ostavci Kir Starmer (Keir).
Evropljani u Ankari žele da naglase nameru da nastave podršku Ukrajini u ratu protiv Rusije. "Poruka Rusiji glasi: Ukrajina ostaje snažna," rekao je Merc na sastanku.
Evropljani se nadaju da će Rusija, suočena sa snagom Ukrajine i njenih saveznika, izvući zaključak se mora okrenuti pregovorima za rešenje sukoba.
Dalje, E5 na samitu NATO u Ankari 7-8. jula Trampu želi da pošalje više poruka: signal zajedništva za snažniju transatlantsku bezbednost, i prihvatanje nužne reforme saveza sa većim udelom Evropljana u kolektivnoj odbrani, uključujući i troškove.
Makron i Melonijeva su najavili da će Evropljani na samitu i potvrditi spremnost učešća u obezbeđivanju Ormuškog moreuza, uz uslov da SAD i Iran dogovore primenu okvirnog sporazuma o okončanju rata.
Sastanku u Berlinu iz Vašingtona se virtuelno priključio i generalni sekretar NATO Mark Rute (Rutte), koji je kasnije razgovarao sa Trampom.
Ocenjuje se da uspeh samita u Ankari i smirivanje prekoatlantske napetosti uveliko zavise od tog razgovora.
Što se unutrašnjih odnosa evropskih saveznika tiče, lideri E5 su razgovarali i o diplomatskom formatu prema Rusiji. Do sada su to, na nezadovoljstvo Tuska i Melonijeve zbog izostavljanja, bili E3, odnosno Nemačka, Francuska i Velika Britanija.