Anketa
Mladi više konzumiraju nelegalne droge
24.06.2026, 11:30
Sve više mladih u Nemačkoj konzumira ilegalne droge, prema istraživanju Saveznog instituta za javno zdravlje (BIÖG) povodom Svetskog dana borbe protiv narkotika, 26. juna.
Iskustvo sa najmanje jednom ilegalnom drogom je imalo 18,7 odsto mladih od 18 do 25 godina, rezultat je ankete. Godine 2023. taj udeo je iznosio 13,5 odsto.
Među muškaracima je nelegalne droge probalo skoro 24 odsto, što je skoro dvostruko veći udeo nego kod žena.
I među adolescentima od 12 do 17 godina beleži se više konzumenata, i to sa 1,5 odsto 2003. na sadašnjih 2,5 odsto.
Za "Studiju o sklonosti ka drogama 2025" BIÖG je od aprila do jula prošle godine ispitao 7.001 osobu uzrasta od 12 do 25 godina.
"Mladi ljudi lakše dolaze do sve moćnijih supstanci", rekao je poverenik vlade za pitanja droga Hendrik Štrek (Streeck). "Digitalni kanali ubrzavaju taj pristup i umanjuju opasnosti koje su stvarne i često opasne po život."
Kao posebno alarmantan označio je porast konzumiranja kokaina među mladim odraslim osobama.
Dok je 2015. kokain uzimalo 1,2 odsto ljudi od 18 do 25 godina, 10 godina kasnije se taj udeo popeo na 4,1 odsto.
"Kokain mnogi i dalje, a sada ponovo sve više, smatraju drogom za zabavu ili za bolje rezultate. To je opasna zabluda", naglasio je Štrek.
Kokain brzo stvara zavisnost i može teško da naruši zdravlje.