Društvo

Svaki peti građanin Nemačke živi sam

24.06.2026, 08:58

U Nemačkoj prošle godine bilo je 17,3 miliona ljudi koji su živeli sami u domaćinstvu. To znači da samci čine 20,9 odsto građana zemlje, odnosno da je u tom statusu svaki peti.

Udeo samaca se poslednjih nekoliko godina nije bitnije menjao, ali je u poređenju sa 2005. porastao za 22,3 odsto.

Tada je samaca bilo 14,2 miliona i činili su 17,3 odsto stanovništva, saopštio je Destatis.

Samci su najčešće ljudi stariji od 65. U toj starosnoj grupi, udeo samaca je sa 34,4 odsto veći od trećine, a među starijima od 85 udeo je veći od polovine, 55,8 odsto.

"Međutim, udeo samaca je sa 28,7 odsto natprosečno visok i među mlađima, starosti između 25 i 34 godine," naveli su statističari.

Prema rodu, žene su sa udelom od 21,5 odsto nešto češće same u domaćinstvu nego muškarci, sa 20,4 odsto.

Kada se posmatra stopa samaca prema mestu, ona je znatno veća u gradovima. "Što je mesto veće, više je samaca u domaćinstvima."

U gradovima sa više od 100.000 stanovnika, više od četvrtine ljudi, 25,9 odsto, su samci.

U mestima srednje veličine, između 20.000 i 100.000 stanovnika, udeo samaca je oko petine, 20,6 odsto, a kada je broj stanovnika manji od 20.000, uideo je 17,2 odsto.

Udeo samaca u stanovništvu u Nemačkoj je znatno iznad proseka Evropske unije od 16,5 odsto, naveo je Destatis.